Brīvdienas ar savu zirgu

2020. gada vasarā pirmo reizi organizējām šāda veida Zirguskolas nometnes. Ja esi zirgu treneris / jātnieks / zirgu draugs un vēlies pavadīt pagarinātu nedēļas nogali – no ceturtdienas rīta līdz svētdienas vakaram – ar savu zirgu un mums, tad piedalies nometnē un iegūsti, atbalsti un uzlabo savu un sava zirga spēju kustēties viegli un veselīgi.


Kā tas notiek?

“Brīvdienas ar savu zirgu” norisinās Baldones novada Vārpās, kur seši līdz astoņi dalībnieki ierodas un apmetas ar saviem zirgiem. Zirgiem tiek piedāvāti atsevišķi aplociņi ganībās, siens, ūdens. Dalībniekiem iespējama nakšņošana gan mājā (kopīgā telpā, guļammaisā), gan savā teltī, gan hostelī Baldonē. Nodrošinām ēdināšanu divas reizes dienā.

Pagarinātajā nedēļas nogalē tiek piedzīvotas četras kvalitatīvas un piesātinātas tematiskās dienas. Kopā ar instruktorēm skatāmies iepriekš sagatavotus video par dienas tēmu, analizējam, diskutējam, un veicam simulācijas. Katru dienu ir divi treniņi ar zirgu, kuros praktizējam apgūto. Vakarā baudām relaksējošus un jātnieka ķermeni nostiprinošus stiepšanās vingrinājumus. Katrs dalībnieks saņem materiālus ar svarīgākajiem punktiem, ko atkārtot un turpināt mājās.

 


Kas man un zirgam jāmāk?

Zirga un jātnieka sagatavotības līmenim nav lielas nozīmes. Apskatītās tēmas ir svarīgas gan iesācējam, gan pieredzējušam jātniekam, jo tās, pirmkārt, ir svarīgas zirgam. Treniņos darbojamies atbilstoši konkrētā jātnieka un zirga sagatavotībai. Iespējams arī uzsākt zirga iejāšanas procesu, dodot zirga trenerim zināšanas, kā mājās turpināt iesākto.

Tēmas:

  1. Enerģija, līdzsvars un relaksācija darbā no zemes. Kā savienot šīs komponentes, iegūstot zirga spēju kustēties viegli un veselīgi.
  2. Jātnieka uzsēde, kas netraucē zirgam kustēties viegli un veselīgi
  3. Kontakts, kas atbalsta zirga spēju kustēties viegli un veselīgi
  4. Iejādes vingrinājumi lokanībai, kustīgumam un sakopojumam, kas uzlabo zirga spēju kustēties viegli un veselīgi

Kad notiek šīs nometnes?

  • 2021. gada plāns nav sastādīts…

Kas vada nometni?

Anitra Eglīte pirms 26 gadiem pirmo reizi satika zirgus un kopš tā laika zirgi viņai ir bijuši neatņemama dzīves sastāvdaļa. Šobrīd Anitrai pieder pieci zirgi un pārvalda divas zirgu novietnes. Anitrai ir pieredze gan jāšanā, gan braukšanā, gan darbā ar problemātiskiem zirgiem, gan dažādu vecumu un vēlmju cilvēku apmācībā. Katra no lietām, ko Anitra ir darījusi, ir atstājusi nospiedumu un veido viņas uzskatus un ticības. 

Katru projektu, ko sāku – vai tas būtu kāds paveicams uzdevums, kāda zirga iekšējās pasaules līkloči, vai kāda cilvēka “iedraudzināšana” ar zirgiem, es veicu līdz rezultātam, kurš apmierina, pirmkārt, mani pašu. Tas nav viegls ceļš, jo man ir svarīgi, lai rezultāts ir ilgtspējīgs. Ar gandarījumu redzu panākumus, kad esmu spējusi cilvēku no skolnieka izaudzināt par kolēģi. Tādā veidā es varu palīdzēt pēc iespējas vairāk zirgiem justies saprastiem, būt drošībā un attīstīties fiziski un mentāli.”

      

Daina Luksa, Mg.biol. ir zirgu un jaunzirgu trenere ar vairāk kā 10 gadu pieredzi. Jau no pirmsākumiem viņai ir padziļināta interese par zirgu uzvedību, kā arī saudzīgiem un saprātīgiem zirgu apmācības veidiem. Šobrīd Daina ir arī aktīvi iesaistījusies kino industrijā un sagatavo zirgus, kā arī citus dzīvniekus filmēšanas vajadzībām.

“Nu jau gandrīz desmit gadus apmācu zirgus un viņu īpašniekus, veicot izbraukumus uz lielākām un mazākām zirgu saimniecībām. Man ir prieks par ikvienu, kam mana pieredze palīdzējusi labāk saprasties ar savu zirgu, kā arī devusi iedvesmu attīstīties un kļūt zinošākam. Katrs apciemojums ir īpašs, vai tas būtu individuāls treniņš, vai plašāks seminārs ar Zirguskolas kolēģēm. Patīkami arī sajust, kā pie manis atvestie, apmācāmie zirgi pāris nedēļu laikā kļūst tik pazīstami – uzticami, prātīgi un atsaucīgi.

     

Linda Spila vakaros pasniegs IŅ (YIN) jeb fasciju jogu. IŅ jogas mērķis ir uztrenēt muskuļu fasciju, uzlabojot to lokanību, kā arī stiprināt cīpslas, kas atbalsta locītavas. Tas rada iespēju muskuļiem nepārslogoties dinamiskās prakses laikā un palielina locītavu mobilitāti ikdienas kustībās. Jo vairāk mēs iedarbojamies uz fasciālo sistēmu un dziļajiem saistaudiem, jo elastīgāks un brīvāks kļūst ķermenis. Lai izvairītos no nekomfortablām sajūtām, vingrinājumi tiek darīti lēnām, dodot laiku audiem iestiepties, pievēršot uzmanību arī elpošanai, kas palīdz atbrīvoties.

“Sēžot zirga mugurā ir jāspēj vienlaicīgi gan atslābt, gan noturēt tonusu “serdes” muskuļos. To ir svarīgi uztrenēt atsevišķi, lai tas kļūtu par ierastu stāvokli. Tāpat sava ķermeņa apzināšanās ir svarīga ne tikai sēžot zirgam mugurā, bet arī esot zirgam blakus. Pēc intensīvas dienas pildīsim vingrinājumus, kas ļauj praktizēt mieru, pacietību, sevis apzināšanos, kā arī savas iekšējās pasaules un domu izzināšanu.”

 

Maksimālais dalībnieku skaits ir 8, minimālais, lai nometne notiktu – 6. Ierobežotam dalībnieku skaitam varam piedāvāt arī kādu mūsu zirgu. Ja Tevi šis ieinteresēja, sazinies ar mums sūtot epastu uz zirgskolalv@gmail.com vai rakstot ziņu Zirguskola Facebook lapā!